2010–11 UEFA Europa League qualifying phase and play-off round

This article details the 2010–11 UEFA Europa League qualifying phase and play-off round.

Each tie was played over two legs, with each team playing one leg at home. The team that had the higher aggregate score over the two legs progressed to the next round. In the event that aggregate scores finished level, the away goals rule was applied; i.e., the team that scored more goals away from home over the two legs progressed. If away goals were also equal, then 30 minutes of extra time was played, divided into two 15-minute halves. The away goals rule was again applied after extra time; i.e., if there were goals scored during extra time and the aggregate score was still level, the visiting team qualified by virtue of more away goals scored. If no goals were scored during extra time, the tie was decided by a penalty shootout.

All times are CEST (UTC+2)

Round and draw dates

All draws were held at UEFA headquarters in Nyon, Switzerland.[1]

Phase Round Draw date and time First leg Second leg
Qualifying First qualifying round 21 June 2010, 13:00 CEST 1 July 2010 8 July 2010
Second qualifying round 15 July 2010 22 July 2010
Third qualifying round 16 July 2010, 13:30 CEST 29 July 2010 5 August 2010
Play-off Play-off round 6 August 2010, 13:30 CEST 19 August 2010 26 August 2010

Matches may also be played on Tuesdays or Wednesdays instead of the regular Thursdays due to scheduling conflicts.

Teams

Below are the 160 teams involved in the qualifying phase and play-off round, grouped by their starting rounds.[2] The 37 winners of the play-off round qualified for the group stage to join the 10 losing teams from the Champions League play-off round, and the title holders, Atlético Madrid.[3]

In each round, teams were seeded based on their 2010 UEFA club coefficients.[4] Prior to the draw, UEFA may form "groups" in accordance with the principles set by the Club Competitions Committee, but they are purely for convenience of the draw and do not resemble any real groupings in the sense of the competition, while ensuring that teams from the same association not drawn against each other.

Key to colours
Qualify for the group stage
Play-off round
Team Coeff.
Portugal Porto 76.659
Spain Villarreal 70.951
Russia CSKA Moscow 66.758
Netherlands PSV Eindhoven 66.309
Turkey Fenerbahçe CL 54.890
Romania Steaua București 47.898
France Lille 46.748
Germany Bayer Leverkusen 40.841
France Paris Saint-Germain 39.748
Scotland Celtic CL 38.158
Belgium Club Brugge 36.580
Italy Palermo 35.867
Spain Getafe 33.951
England Manchester City 33.371
Greece AEK Athens 25.979
England Aston Villa 25.871
Russia Lokomotiv Moscow 25.758
Ukraine Metalist Kharkiv 25.410
Romania Unirea Urziceni CL 18.898
Netherlands Feyenoord 16.309
Bulgaria Litex Lovech CL 15.900
Italy Napoli 14.867
Germany Borussia Dortmund 14.841
Croatia Dinamo Zagreb CL 14.466
Belarus BATE CL 13.308
Switzerland Grasshopper 12.675
Greece PAOK CL 11.479
Romania Vaslui 11.398
Poland Lech Poznań CL 11.008
Turkey Trabzonspor 10.390
Ukraine Tavriya Simferopol 7.910
Belgium Gent CL 6.580
Hungary Debrecen CL 5.350
Scotland Dundee United 5.158
Cyprus Omonia CL 4.599
Sweden AIK CL 3.838
Kazakhstan Aktobe CL 2.399
Finland HJK Helsinki CL 2.399
Wales The New Saints CL 0.766
Third qualifying round
Team Coeff.
England Liverpool 115.371
Italy Juventus 59.867
Portugal Sporting CP 57.659
Germany Stuttgart 52.841
Netherlands AZ 48.309
Turkey Galatasaray 43.890
Israel Maccabi Haifa 19.775
Bulgaria CSKA Sofia 15.400
Denmark Odense 14.970
Ukraine Dnipro Dnipropetrovsk 14.910
Serbia Red Star Belgrade 13.300
Greece Aris 12.979
Romania Timișoara 11.898
France Montpellier 10.748
Russia Sibir Novosibirsk 8.758
Belgium Genk 8.080
Austria Sturm Graz 6.915
Scotland Hibernian 6.158
Switzerland Luzern 5.675
Denmark Nordsjælland 5.470
Slovakia Slovan Bratislava 4.666
Bulgaria Beroe Stara Zagora 4.400
Czech Republic Viktoria Plzeň 4.395
Czech Republic Jablonec 4.395
Sweden IFK Göteborg 3.838
Cyprus Apollon 3.599
Norway Aalesund 3.480
Croatia Hajduk Split 3.466
Finland Inter Turku 2.899
Poland Jagiellonia Białystok 2.508
Second qualifying round
Team Coeff.
Greece Olympiacos 54.979
Turkey Beşiktaş 33.890
Romania Dinamo București 28.898
Bulgaria Levski Sofia 25.400
Austria Austria Wien 16.915
Denmark Brøndby 12.970
Austria Rapid Wien 11.915
Cyprus APOEL 11.599
Poland Wisła Kraków 8.508
Ukraine Karpaty Lviv 7.910
Portugal Marítimo 7.659
Czech Republic Baník Ostrava 7.395
Sweden Elfsborg 7.338
Netherlands Utrecht 7.309
Scotland Motherwell 6.158
Switzerland Lausanne-Sport 5.675
Belgium Cercle Brugge 5.580
Norway Stabæk 4.980
Latvia Ventspils 4.649
Norway Molde 4.480
Israel Maccabi Tel Aviv 3.775
Slovakia Dukla Banská Bystrica 3.166
Finland Honka 2.899
Slovenia Maribor 2.891
Belarus Dinamo Minsk 2.808
Serbia OFK Beograd 2.800
Serbia Spartak Zlatibor Voda 2.800
Azerbaijan Baku 2.599
Croatia Cibalia 2.466
Lithuania Sūduva Marijampolė 2.183
Georgia (country) WIT Georgia 2.149
Moldova Iskra-Stal 1.958
Republic of Ireland Sporting Fingal 1.908
Republic of Ireland Shamrock Rovers 1.908
Liechtenstein Vaduz 1.900
Slovenia Gorica 1.891
Bosnia and Herzegovina Borac Banja Luka 1.749
Lithuania Šiauliai 1.683
Latvia Jelgava 1.649
Hungary Videoton 1.350
Andorra UE Sant Julià 1.200
Iceland Breiðablik 1.083
Republic of Macedonia Teteks 1.066
Wales Bangor City 1.016
Kazakhstan Atyrau 0.899
Estonia Sillamäe Kalev 0.874
Armenia Mika 0.849
Albania Besa Kavajë 0.799
Luxembourg Differdange 0.749
Malta Valletta 0.683
Montenegro Budućnost Podgorica 0.675
Faroe Islands Víkingur Gøta 0.366
Northern Ireland Cliftonville 0.324
San Marino Tre Penne 0.150
First qualifying round
Team Coeff.
Cyprus Anorthosis 13.099
Denmark Randers 6.470
Sweden Kalmar FF 5.838
Israel Bnei Yehuda 5.275
Slovakia Nitra 3.166
Republic of Macedonia Rabotnički 3.066
Finland MYPA 2.899
Sweden Gefle 2.838
Bosnia and Herzegovina Zrinjski 2.749
Azerbaijan Qarabağ 2.599
Poland Ruch Chorzów 2.508
Croatia Šibenik 2.466
Belarus Dnepr Mogilev 2.308
Belarus Torpedo Zhodino 2.308
Bosnia and Herzegovina Široki Brijeg 2.249
Latvia Skonto 2.149
Georgia (country) Dinamo Tbilisi 2.149
Iceland KR Reykjavík 2.083
Moldova Dacia 1.958
Republic of Ireland Dundalk 1.908
Finland TPS 1.899
Albania KF Tirana 1.799
Lithuania Tauras Tauragė 1.683
Georgia (country) Zestafoni 1.649
Moldova Olimpia 1.458
Montenegro Mogren 1.425
Kazakhstan Tobol Kostanay 1.399
Slovenia Olimpija 1.391
Estonia Flora 1.374
Faroe Islands EB/Streymur 1.366
Hungary Győri ETO 1.350
Hungary Zalaegerszeg 1.350
Northern Ireland Glentoran 1.324
Luxembourg F91 Dudelange 1.249
Estonia Narva Trans 1.124
Azerbaijan Khazar 1.099
Iceland Fylkir 1.083
Republic of Macedonia Metalurg Skopje 1.066
Kazakhstan Shakhter Karaganda 0.899
Armenia Banants 0.849
Albania Laçi 0.799
Wales Llanelli 0.766
Malta Sliema Wanderers 0.683
Faroe Islands NSÍ Runavík 0.616
Armenia Ulisses 0.599
Wales Port Talbot Town 0.516
Luxembourg Grevenmacher 0.499
Montenegro Zeta 0.425
Northern Ireland Portadown 0.324
Andorra UE Santa Coloma 0.200
Andorra Lusitanos 0.200
San Marino Faetano 0.150

CL Losing teams from the Champions League third qualifying round

First qualifying round

Seeding

Group 1 Group 2 Group 3
Seeded Unseeded Seeded Unseeded Seeded Unseeded

Cyprus Anorthosis
Croatia Šibenik
Bosnia and Herzegovina Široki Brijeg
Moldova Olimpia
Montenegro Mogren

Slovenia Olimpija
Azerbaijan Khazar
Armenia Banants
Malta Sliema Wanderers
Andorra UE Santa Coloma

Israel Bnei Yehuda
Republic of Macedonia Rabotnički
Bosnia and Herzegovina Zrinjski
Albania KF Tirana
Georgia (country) Zestafoni

Kazakhstan Tobol Kostanay
Hungary Zalaegerszeg
Armenia Ulisses
Andorra Lusitanos
San Marino Faetano

Denmark Randers
Sweden Gefle
Belarus Torpedo Zhodino
Latvia Skonto
Finland TPS

Luxembourg F91 Dudelange
Iceland Fylkir
Faroe Islands NSÍ Runavík
Wales Port Talbot Town
Northern Ireland Portadown

Group 4 Group 5  
Seeded Unseeded Seeded Unseeded

Sweden Kalmar FF
Finland MYPA
Iceland KR Reykjavík
Republic of Ireland Dundalk
Lithuania Tauras Tauragė

Faroe Islands EB/Streymur
Northern Ireland Glentoran
Estonia Narva Trans
Wales Llanelli
Luxembourg Grevenmacher

Slovakia Nitra
Azerbaijan Qarabağ
Poland Ruch Chorzów
Belarus Dnepr Mogilev
Georgia (country) Dinamo Tbilisi
Moldova Dacia

Estonia Flora
Hungary Győri ETO
Republic of Macedonia Metalurg Skopje
Kazakhstan Shakhter Karaganda
Albania Laçi
Montenegro Zeta

Matches

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
UE Santa Coloma Andorra 0–5 Montenegro Mogren 0–3 0–2
Olimpija Slovenia 0–5 Bosnia and Herzegovina Široki Brijeg 0–2 0–3
Anorthosis Cyprus 4–0 Armenia Banants 3–0 1–0
Olimpia Moldova 1–1 (a)1 Azerbaijan Khazar 0–0 1–1
Šibenik Croatia 3–0 Malta Sliema Wanderers 0–0 3–0
Tobol Kazakhstan 2–4 Bosnia and Herzegovina Zrinjski 1–2 1–2
Ulisses Armenia 0–1 Israel Bnei Yehuda 0–0 0–1
Rabotnički Republic of Macedonia 11–01 Andorra Lusitanos 5–0 6–0
KF Tirana Albania 1–0 Hungary Zalaegerszeg 0–0 1–0 (aet)
Zestafoni Georgia (country) 5–0 San Marino Faetano 5–0 0–0
NSÍ Runavík Faroe Islands 1–4 Sweden Gefle 0–2 1–2
Torpedo Zhodino Belarus 6–1 Iceland Fylkir 3–0 3–1
Randers Denmark 7–3 Luxembourg F91 Dudelange 6–1 1–2
Portadown Northern Ireland 2–1 Latvia Skonto 1–1 1–0
TPS Finland 7–1 Wales Port Talbot Town 3–1 4–0
KR Reykjavík Iceland 5–2 Northern Ireland Glentoran 3–0 2–2
Grevenmacher Luxembourg 4–51 Republic of Ireland Dundalk 3–3 1–2
Kalmar FF Sweden 4–0 Faroe Islands EB/Streymur 1–0 3–0
Llanelli Wales 4–5 Lithuania Tauras Tauragė 2–2 2–3 (aet)
Narva Trans Estonia 0–7 Finland MYPA 0–2 0–5
Zeta Montenegro 1–1 (a)1 Moldova Dacia 1–1 0–0
Laçi Albania 2–8 Belarus Dnepr Mogilev 1–1 1–7
Shakhter Karaganda Kazakhstan 1–3 Poland Ruch Chorzów 1–2 0–1
Dinamo Tbilisi Georgia (country) 2–1 Estonia Flora 2–1 0–0
Nitra Slovakia 3–5 Hungary Győri ETO 2–2 1–3
Qarabağ Azerbaijan 5–2 Republic of Macedonia Metalurg Skopje 4–1 1–1

First leg

1 July 2010
16:00
Tobol Kazakhstan 1 – 2 Bosnia and Herzegovina Zrinjski
Zhumaskaliyev  13' Report Dragičević  53', 82'
Central Stadium, Kostanay
Attendance: 6,500
Referee: Dawid Piasecki (Poland)

1 July 2010
16:00
Ulisses Armenia 0 – 0 Israel Bnei Yehuda
Report
Hrazdan Stadium, Yerevan
Attendance: 2,000
Referee: Lorenc Jemini (Albania)

1 July 2010
16:00
Dinamo Tbilisi Georgia (country) 2 – 1 Estonia Flora
Kakhelishvili  22'
Khmaladze  63' (pen.)
Report Dupikov  9'
Boris Paichadze Stadium, Tbilisi
Attendance: 2,500
Referee: Eli Hacmon (Israel)

1 July 2010
16:30
Laçi Albania 1 – 1 Belarus Dnepr Mogilev
Marashi  45+1' Report Turlin  90+2'
Stadiumi Niko Dovana, Durrës2
Attendance: 2,000
Referee: Igor Pristovnik (Croatia)

1 July 2010
17:00
Rabotnički Republic of Macedonia 5 – 0 Andorra Lusitanos
Zé Carlos  24'
Wandeir  35'
Silva  55', 56'
Muarem  60'
Report
Philip II Arena, Skopje
Attendance: 800
Referee: Ionut Marius Avram (Romania)

1 July 2010
17:00
Narva Trans Estonia 0 – 2 Finland MYPA
Report Votinov  47'
Gorškov  53' (o.g.)
A. Le Coq Arena, Tallinn3
Attendance: 150
Referee: Nikola Dabanović (Montenegro)

1 July 2010
17:00
Shakhter Karaganda Kazakhstan 1 – 2 Poland Ruch Chorzów
Đidić  7' Report Janoszka  45+1'
Grzyb  48' (pen.)
Shakhtyor Stadium, Karagandy
Attendance: 10,000
Referee: Gerhard Grobelnik (Austria)

1 July 2010
17:30
KF Tirana Albania 0 – 0 Hungary Zalaegerszeg
Report
Qemal Stafa Stadium, Tirana4
Attendance: 1,854
Referee: Raymond Crangle (Northern Ireland)

1 July 2010
17:30
Torpedo Zhodino Belarus 3 – 0 Iceland Fylkir
Kryvobok  52'
Ogar  59'
Kantsavy  66'
Report
Torpedo Stadium, Zhodino
Attendance: 2,500
Referee: Ján Valášek (Slovakia)

1 July 2010
17:30
Zeta Montenegro 1 – 1 Moldova Dacia
Z. Peličić  77' (pen.) Report Orbu  39'
Stadion Gradski, Nikšić5
Attendance: 1,500
Referee: Vusal Aliyev (Azerbaijan)

1 July 2010
18:00
Olimpia Moldova 0 – 0 Azerbaijan Khazar
Report

1 July 2010
18:00
Zestafoni Georgia (country) 5 – 0 San Marino Faetano
Gelashvili  20' (pen.), 23'
Dvali  22', 64'
Gorgiashvili  90'
Report

1 July 2010
18:00
TPS Finland 3 – 1 Wales Port Talbot Town
Riku Riski  24', 35'
Wusu  30'
Report Rose  70'
Veritas Stadion, Turku
Attendance: 1,405
Referee: Marcin Szulc (Poland)

1 July 2010
18:00
Nitra Slovakia 2 – 2 Hungary Győri ETO
Tóth  13'
Sloboda  80'
Report Kink  38', 58'
Štadión pod Zoborom, Nitra
Attendance: 2,560
Referee: Marios Stamatis (Cyprus)

1 July 2010
18:00
Qarabağ Azerbaijan 4 – 1 Republic of Macedonia Metalurg Skopje
Sadygov  26'
Ismayilov  45'
Imamaliev  84'
Adamia  90+2'
Report Simonovski  90+4'


1 July 2010
19:00
UE Santa Coloma Andorra 0 – 3 Montenegro Mogren
Report Grbić  14'
Čulafić  83'
Ćetković  90+3'
Camp d'Esports del M.I. Consell General, Andorra la Vella9
Attendance: 450
Referee: Ioannis Anastasiou (Cyprus)

1 July 2010
19:00
Anorthosis Cyprus 3 – 0 Armenia Banants
Katsavakis  23'
Okkas  31'
Cafú  64'
Report

1 July 2010
19:00
Randers Denmark 6 – 1 Luxembourg F91 Dudelange
Sane  16'
Movsisyan  17', 90'
Olsen  33'
Pedersen  47' (pen.)
Brock-Madsen  88'
Report Benzouien  49' (pen.)

1 July 2010
19:30
Portadown Northern Ireland 1 – 1 Latvia Skonto
Lecky  38' Report Laizāns  90+3'
Shamrock Park, Portadown
Attendance: 571
Referee: Domagoj Vučkov (Croatia)

1 July 2010
19:30
Grevenmacher Luxembourg 3 – 3 Republic of Ireland Dundalk
Heinz  63'
Gabriel Pereira  73'
Jorge Almeida  76'
Report Kudozović  26'
Hatswell  51'
Benichou  80' (o.g.)

1 July 2010
20:00
NSÍ Runavík Faroe Islands 0 – 2 Sweden Gefle
Report Gerndt  34', 60'
Gundadalur, Tórshavn11
Attendance: 370
Referee: Nerijus Dunauskas (Lithuania)

1 July 2010
20:05
Llanelli Wales 2 – 2 Lithuania Tauras Tauragė
Thomas  17'
S. Jones  47'
Report Kižys  9', 20'
Stebonheath Park, Llanelli
Attendance: 556
Referee: Luc Wouters (Belgium)

1 July 2010
20:45
Olimpija Slovenia 0 – 2 Bosnia and Herzegovina Široki Brijeg
Report Wagner  45+1'
Renato  68'
Sports Park, Domžale12
Attendance: 1,700
Referee: Olivier Thual (France)

1 July 2010
21:00
Kalmar FF Sweden 1 – 0 Faroe Islands EB/Streymur
Ricardo Santos  79' Report
Fredriksskans, Kalmar
Attendance: 1,082
Referee: Stefano Podeschi (San Marino)

1 July 2010
21:15
KR Reykjavík Iceland 3 – 0 Northern Ireland Glentoran
Gunnarsson  12'
Finnbogason  32'
Takefusa  62'
Report
KR-völlur, Reykjavík
Attendance: 813
Referee: Sergey Tsinkevich (Belarus)
Notes

Second leg

8 July 2010
17:00
Banants Armenia 0 – 1 Cyprus Anorthosis
Report Laban  37'
Hanrapetakan Stadium, Yerevan
Attendance: 3,000
Referee: Christof Virant (Belgium)

Anorthosis won 4–0 on aggregate.


8 July 2010
17:00
Tauras Tauragė Lithuania 3 – 2 (a.e.t.) Wales Llanelli
Irha  17', 31'
Regelskis  104'
Report Llewellyn  19'
Bowen  36'
S. Darius and S. Girėnas Stadium, Kaunas13
Attendance: 350
Referee: Goran Spirkoski (Macedonia)

Tauras Tauragė won 5–4 on aggregate.


8 July 2010
17:00
Metalurg Skopje Republic of Macedonia 1 – 1 Azerbaijan Qarabağ
Krstev  78' Report Imamaliev  69'

Qarabağ won 5–2 on aggregate.


8 July 2010
17:30
Mogren Montenegro 2 – 0 Andorra UE Santa Coloma
Ćulafić  18'
Gluščević  20'
Report
Stadion Gradski, Nikšić15
Attendance: 200
Referee: David Kharitonashvili (Georgia)

Mogren won 5–0 on aggregate.


8 July 2010
17:30
Sliema Wanderers Malta 0 – 3 Croatia Šibenik
Report Medvid  64'
Jakoliš  73'
Bulat  89'
Centenary Stadium, Ta' Qali
Attendance: 480
Referee: Alan Black (Northern Ireland)

Šibenik won 3–0 on aggregate.


8 July 2010
17:45
Flora Estonia 0 – 0 Georgia (country) Dinamo Tbilisi
Report
A. Le Coq Arena, Tallinn
Attendance: 632
Referee: Yuriy Moseychuk (Ukraine)

Dinamo Tbilisi won 2–1 on aggregate.


8 July 2010
18:00
Khazar Azerbaijan 1 – 1 Moldova Olimpia
Lalín  78' Report Robens  14'
Lankaran City Stadium, Lankaran
Attendance: 11,250
Referee: Vital Sevatsyanik (Belarus)

1–1 on aggregate. Olimpia won on away goals.


8 July 2010
18:00
Bnei Yehuda Israel 1 – 0 Armenia Ulisses
Menashe  45+1' Report

Bnei Yehuda won 1–0 on aggregate.


8 July 2010
18:00
Skonto Latvia 0 – 1 Northern Ireland Portadown
Report Lecky  29'
Skonto Stadium, Riga
Attendance: 6,000
Referee: Vladimir Vnuk (Slovakia)

Portadown won 2–1 on aggregate.


8 July 2010
18:00
MYPA Finland 5 – 0 Estonia Narva Trans
Ricketts  62'
Äijälä  67', 74'
Koljonen  77'
Felipe Benevides  80'
Report
Saviniemi, Anjalankoski
Attendance: 1,127
Referee: Sergey Karasev (Russia)

MYPA won 7–0 on aggregate.


8 July 2010
18:00
Dnepr Mogilev Belarus 7 – 1 Albania Laçi
Bychenok  10', 80'
Yurchenko  17' (pen.), 56', 81'
Zyankovich  42'
Chernykh  87'
Report Nimani  60'
Spartak Stadion, Mogilev
Attendance: 3,500
Referee: Vahan Minasyan (Armenia)

Dnepr Mogilev won 8–2 on aggregate.


8 July 2010
18:30
F91 Dudelange Luxembourg 2 – 1 Denmark Randers
Caillet  37'
Gruszczyński  67'
Report Lorentzen  17'
Stade Jos Nosbaum, Dudelange
Attendance: 636
Referee: Thoroddur Hjaltalin (Iceland)

Randers won 7–3 on aggregate.


8 July 2010
18:30
Dacia Moldova 0 – 0 Montenegro Zeta
Report
Zimbru Stadium, Chişinău16
Attendance: 6,200
Referee: Alexandre Kostadinov (Bulgaria)

1–1 on aggregate. Dacia won on away goals.


8 July 2010
18:30
Győri ETO Hungary 3 – 1 Slovakia Nitra
Aleksidze  22'
Nicorec  60'
Kink  90+2'
Report Hodúr  10'
ETO Park, Győr
Attendance: 4,200
Referee: Matej Jug (Slovenia)

Győri ETO won 5–3 on aggregate.


8 July 2010
19:00
Zalaegerszeg Hungary 0 – 1 (a.e.t.) Albania KF Tirana
Report Karabeci  107'
ZTE Arena, Zalaegerszeg
Attendance: 4,000
Referee: Ilias Spathas (Greece)

KF Tirana won 1–0 on aggregate.


8 July 2010
19:00
Gefle Sweden 2 – 1 Faroe Islands NSÍ Runavík
Bernhardsson  22'
Berggren  63'
Report Potemkin  90+4'
Råsunda Stadium, Solna17
Attendance: 380
Referee: Tero Nieminen (Finland)

Gefle won 4–1 on aggregate.


8 July 2010
19:15
Lusitanos Andorra 0 – 6 Republic of Macedonia Rabotnički
Report Wandeir  25', 68'
Silva  33', 42', 54'
Gligorov  71'

Rabotnički won 11–0 on aggregate.


8 July 2010
19:15
Port Talbot Town Wales 0 – 4 Finland TPS
Report Wusu  26'
Kolehmainen  32'
Riku Riski  69'
Roope Riski  90+1'
Genquip Stadium, Port Talbot
Attendance: 676
Referee: Petur Reinert (Faroe Islands)

TPS won 7–1 on aggregate.


8 July 2010
19:30
Zrinjski Bosnia and Herzegovina 2 – 1 Kazakhstan Tobol
Džidić  10'
Pehar  72'
Report Zhumaskaliyev  57'
Bijeli Brijeg Stadium, Mostar
Attendance: 5,000
Referee: Stavros Tritsonis (Greece)

Zrinjski won 4–2 on aggregate.


8 July 2010
20:00
Dundalk Republic of Ireland 2 – 1 Luxembourg Grevenmacher
Fenn  5' (pen.)
Kudozović  16'
Report Müller  90+1'
Oriel Park, Dundalk
Attendance: 2,000
Referee: Magnus Thorisson (Iceland)

Dundalk won 5–4 on aggregate.


8 July 2010
20:00
EB/Streymur Faroe Islands 0 – 3 Sweden Kalmar FF
Report Israelsson  9'
Eriksson  47'
Ricardo Santos  50'
Svangaskarð, Toftir18
Attendance: 607
Referee: Ken Henry Johnsen (Norway)

Kalmar FF won 4–0 on aggregate.


8 July 2010
20:30
Široki Brijeg Bosnia and Herzegovina 3 – 0 Slovenia Olimpija
Roskam  81'
Weitzer  83'
Mišić  90+3'
Report

Široki Brijeg won 5–0 on aggregate.


8 July 2010
20:30
Faetano San Marino 0 – 0 Georgia (country) Zestafoni
Report
Stadio Olimpico, Serravalle
Attendance: 500
Referee: Ignasi Villamayor Rozados (Andorra)

Zestafoni won 5–0 on aggregate.


8 July 2010
20:30
Glentoran Northern Ireland 2 – 2 Iceland KR Reykjavík
Callacher  22'
Hamilton  56' (pen.)
Report Finnbogason  45+1'
Black  54' (o.g.)
The Oval, Belfast
Attendance: 771
Referee: Marios Panayi (Cyprus)

KR Reykjavík won 5–2 on aggregate.


Ruch Chorzów won 3–1 on aggregate.


8 July 2010
21:00
Fylkir Iceland 1 – 3 Belarus Torpedo Zhodino
Faye  32' (pen.) Report Ostroukh  41'
Kryvobok  86' (pen.), 88'

Torpedo Zhodino won 6–1 on aggregate.

Notes

Second qualifying round

Seeding

Group 1 Group 2 Group 3 Group 4
Seeded Unseeded Seeded Unseeded Seeded Unseeded Seeded Unseeded

Cyprus Anorthosis
Poland Wisła Kraków
Scotland Motherwell
Switzerland Lausanne-Sport
Belgium Cercle Brugge

Croatia Šibenik
Finland TPS
Bosnia and Herzegovina Borac Banja Luka
Lithuania Šiauliai
Iceland Breiðablik

Austria Rapid Wien
Portugal Marítimo
Netherlands Utrecht
Denmark Randers
Sweden Kalmar FF

Lithuania Sūduva Marijampolė
Moldova Dacia
Republic of Ireland Sporting Fingal
Slovenia Gorica
Albania KF Tirana

Romania Dinamo București
Latvia Ventspils
Finland MYPA
Slovenia Maribor
Serbia OFK Beograd

Belarus Torpedo Zhodino
Moldova Olimpia
Hungary Videoton
Andorra UE Sant Julià
Republic of Macedonia Teteks

Denmark Brøndby
Ukraine Karpaty Lviv
Sweden Elfsborg
Israel Bnei Yehuda
Norway Stabæk

Belarus Dnepr Mogilev
Iceland KR Reykjavík
Moldova Iskra-Stal
Republic of Ireland Shamrock Rovers
Liechtenstein Vaduz

Group 5 Group 6 Group 7 Group 8
Seeded Unseeded Seeded Unseeded Seeded Unseeded Seeded Unseeded

Austria Austria Wien
Cyprus APOEL
Norway Molde
Israel Maccabi Tel Aviv
Slovakia Dukla Banská Bystrica

Bosnia and Herzegovina Široki Brijeg
Lithuania Tauras Tauragė
Georgia (country) Zestafoni
Latvia Jelgava
Montenegro Mogren

Bulgaria Levski Sofia
Czech Republic Baník Ostrava
Hungary Győri ETO*
Republic of Macedonia Rabotnički
Finland Honka

Georgia (country) WIT Georgia
Republic of Ireland Dundalk
Wales Bangor City
Kazakhstan Atyrau
Armenia Mika

Turkey Beşiktaş
Belarus Dinamo Minsk
Serbia Spartak Zlatibor Voda
Azerbaijan Qarabağ
Poland Ruch Chorzów

Northern Ireland Portadown*
Estonia Sillamäe Kalev
Luxembourg Differdange
Malta Valletta
Faroe Islands Víkingur Gøta

Greece Olympiacos
Sweden Gefle
Bosnia and Herzegovina Zrinjski
Azerbaijan Baku
Croatia Cibalia

Georgia (country) Dinamo Tbilisi
Albania Besa Kavajë
Montenegro Budućnost Podgorica
Northern Ireland Cliftonville
San Marino Tre Penne

*Unseeded teams from the first qualifying round that qualified for the second qualifying round, effectively taking the coefficient and seeding of their first qualifying round opponents in this draw.

Matches

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Cercle Brugge Belgium 2–2 (a) Finland TPS 0–1 2–1
Motherwell Scotland 2–0 Iceland Breiðablik 1–0 1–0
Anorthosis Cyprus 3–220 Croatia Šibenik 0–2 3–0 (aet)
Lausanne-Sport Switzerland 2–1 Bosnia and Herzegovina Borac Banja Luka 1–0 1–1
Šiauliai Lithuania 0–7 Poland Wisła Kraków 0–2 0–5
Kalmar FF Sweden 2–0 Moldova Dacia 0–0 2–0
Utrecht Netherlands 5–1 Albania KF Tirana 4–0 1–1
Gorica Slovenia 1–4 Denmark Randers 0–3 1–1
Marítimo Portugal 6–4 Republic of Ireland Sporting Fingal 3–2 3–2
Sūduva Marijampolė Lithuania 2–6 Austria Rapid Wien 0–2 2–4
Ventspils Latvia 1–3 Republic of Macedonia Teteks 0–0 1–3
OFK Beograd Serbia 3–2 Belarus Torpedo Zhodino 2–2 1–0
Olimpia Moldova 1–7 Romania Dinamo București 0–2 1–5
MYPA Finland 8–0 Andorra UE Sant Julià 3–0 5–021
Videoton Hungary 1–3 Slovenia Maribor 1–1 0–2
Brøndby Denmark 3–0 Liechtenstein Vaduz 3–0 0–0
Stabæk Norway 3–3 (a) Belarus Dnepr Mogilev 2–2 1–1
Shamrock Rovers Republic of Ireland 2–1 Israel Bnei Yehuda 1–1 1–0
Elfsborg Sweden 3–1 Moldova Iskra-Stal 2–1 1–0
KR Reykjavík Iceland 2–6 Ukraine Karpaty Lviv 0–3 2–3
Maccabi Tel Aviv Israel 3–2 Montenegro Mogren 2–0 1–2
Austria Wien Austria 3–2 Bosnia and Herzegovina Široki Brijeg 2–2 1–0
Tauras Tauragė Lithuania 1–6 Cyprus APOEL 0–3 1–3
Molde Norway 2–2 (a) Latvia Jelgava 1–0 1–2
Zestafoni Georgia (country) 3–1 Slovakia Dukla Banská Bystrica 3–0 0–1
Honka Finland 2–3 Wales Bangor City 1–1 1–2
Levski Sofia Bulgaria 8–0 Republic of Ireland Dundalk 6–0 2–0
WIT Georgia Georgia (country) 0–6 Czech Republic Baník Ostrava 0–6 0–0
Rabotnički Republic of Macedonia 1–0 Armenia Mika 1–0 0–0
Atyrau Kazakhstan 0–5 Hungary Győri ETO 0–322 0–2
Portadown Northern Ireland 2–320 Azerbaijan Qarabağ 1–2 1–1
Beşiktaş Turkey 7–0 Faroe Islands Víkingur Gøta 3–0 4–0
Differdange Luxembourg 3–5 Serbia Spartak Zlatibor Voda 3–3 0–2
Dinamo Minsk Belarus 10–1 Estonia Sillamäe Kalev 5–1 5–0
Valletta Malta 1–1 (a) Poland Ruch Chorzów 1–1 0–0
Baku Azerbaijan 2–4 Montenegro Budućnost Podgorica 0–323 2–1
Zrinjski Bosnia and Herzegovina 13–3 San Marino Tre Penne 4–1 9–2
Gefle Sweden 2–420 Georgia (country) Dinamo Tbilisi 1–2 1–2
Cliftonville Northern Ireland 1–020 Croatia Cibalia 1–0 0–0
Besa Kavajë Albania 1–11 Greece Olympiacos 0–5 1–6
Notes

First leg

15 July 2010
16:00
WIT Georgia Georgia (country) 0 – 6 Czech Republic Baník Ostrava
Report Nando  33', 56' (pen.), 64' (pen.)
Pilík  61'
Neuwirth  70'
Hušbauer  78'

15 July 2010
16:00
Atyrau Kazakhstan 0 – 322 Hungary Győri ETO
Report Pilibaitis  26'
Bouguerra  88'
Munayshy Stadium, Atyrau
Attendance: 6,500
Referee: Johan Verbist (Belgium)

15 July 2010
17:00
Tauras Tauragė Lithuania 0 – 3 Cyprus APOEL
Report Charalambidis  50'
Pinto  80'
Manduca  83'
S. Darius and S. Girėnas Stadium, Kaunas25
Attendance: 500
Referee: Michael Svendsen (Denmark)

15 July 2010
17:00
Rabotnički Republic of Macedonia 1 – 0 Armenia Mika
Wandeir  87' Report
Philip II Arena, Skopje
Attendance: 1,000
Referee: Tamás Bognár (Hungary)

15 July 2010
17:00
Valletta Malta 1 – 1 Poland Ruch Chorzów
Scerri  75' Report Grzyb  18' (pen.)
Centenary Stadium, Ta' Qali
Attendance: 1,149
Referee: Menashe Masiah (Israel)

15 July 2010
17:30
OFK Beograd Serbia 2 – 2 Belarus Torpedo Zhodino
Krstić  45+1'
Kantsavy  90+4' (o.g.)
Report Kryvobok  14'
Brusnikin  90+2'
Omladinski Stadion, Belgrade
Attendance: 300
Referee: Antonio Rubinos Pérez (Spain)

15 July 2010
18:00
Gorica Slovenia 0 – 3 Denmark Randers
Report Lorentzen  51'
Cramer  55', 71'

15 July 2010
18:00
Ventspils Latvia 0 – 0 Republic of Macedonia Teteks
Report
Ventspils Olimpiskais Stadions, Ventspils
Attendance: 2,500
Referee: David Malcolm (Northern Ireland)

15 July 2010
18:00
Olimpia Moldova 0 – 2 Romania Dinamo București
Report Pulhac  41'
Ganea  83'

15 July 2010
18:00
MYPA Finland 3 – 0 Andorra UE Sant Julià
Ricketts  43'
Äijälä  56', 65' (pen.)
Report
Saviniemi, Anjalankoski
Attendance: 1,169
Referee: Albert Toussaint (Luxembourg)

15 July 2010
18:00
Elfsborg Sweden 2 – 1 Moldova Iskra-Stal
Keene  56'
Ericsson  79' (pen.)
Report Tofan  87'
Borås Arena, Borås
Attendance: 3,270
Referee: Jérôme Laperriere (Switzerland)

15 July 2010
18:00
Austria Wien Austria 2 – 2 Bosnia and Herzegovina Široki Brijeg
Linz  50'
Schumacher  57'
Report Wagner  25'
Topić  54'

15 July 2010
18:00
Zestafoni Georgia (country) 3 – 0 Slovakia Dukla Banská Bystrica
Dvali  24', 65'
Dzaria  48'
Report
David Abashidze Stadium, Zestafoni
Attendance: 3,200
Referee: Veaceslav Banari (Moldova)

15 July 2010
18:00
Honka Finland 1 – 1 Wales Bangor City
Savage  43' Report Jones  58'
ISS Stadion, Vantaa27
Attendance: 1,279
Referee: Dimitar Meckarovski (Macedonia)

15 July 2010
18:00
Dinamo Minsk Belarus 5 – 1 Estonia Sillamäe Kalev
Sazankow  12', 33'
Putsila  60'
Rekish  87'
Chukhley  90+2'
Report Kolyaev  79'
Dinamo Stadium, Minsk
Attendance: 1,850
Referee: Vassilios Pamporidis (Greece)

15 July 2010
18:00
Baku Azerbaijan 0 – 323 Montenegro Budućnost Podgorica
Kajkut  77'
Jabá  90+4'
Report Bećiraj  38'
Tofiq Bahramov Stadium, Baku
Attendance: 15,000
Referee: Augustus Viorel Constantin (Romania)


15 July 2010
19:00
Stabæk Norway 2 – 2 Belarus Dnepr Mogilev
Skjelvik  22'
Gunnarsson  53'
Report Turlin  14'
Kazlou  20'
Telenor Arena, Bærum
Attendance: 1,134
Referee: Andrejs Sipailo (Latvia)

15 July 2010
19:00
Molde Norway 1 – 0 Latvia Jelgava
Fall  90+1' Report
Aker Stadion, Molde
Attendance: 2,343
Referee: Antti Munukka (Finland)

15 July 2010
19:00
Gefle Sweden 1 – 2 Georgia (country) Dinamo Tbilisi
Berggren  51' (pen.) Report Vatsadze  11'
Khmaladze  87' (pen.)
Råsunda Stadium, Solna28
Attendance: 500
Referee: Damir Batinić (Croatia)


15 July 2010
19:30
Kalmar FF Sweden 0 – 0 Moldova Dacia
Report
Fredriksskans, Kalmar
Attendance: 1,976
Referee: Jan Jilek (Czech Republic)

15 July 2010
19:30
Differdange Luxembourg 3 – 3 Serbia Spartak Zlatibor Voda
Veselinov  6' (o.g.)
Bettmer  11'
Piskor  73'
Report Ubiparip  14'
Torbica  28' (pen.)
Siebenaler  89' (o.g.)
Stade Josy Barthel, Luxembourg City29
Attendance: 805
Referee: Gabriele Rossi (San Marino)

15 July 2010
19:45
Cercle Brugge Belgium 0 – 1 Finland TPS
Report Ääritalo  32'
Jules Ottenstadion, Ghent30
Attendance: 2,754
Referee: Anders Hermansen (Denmark)

15 July 2010
19:45
Levski Sofia Bulgaria 6 – 0 Republic of Ireland Dundalk
Yovov  12'
Mladenov  14', 46'
Dembélé  42'
Mustafa  86', 90+4'
Report

15 July 2010
20:00
Šiauliai Lithuania 0 – 2 Poland Wisła Kraków
Report Pa. Brożek  78'
Pi. Brożek  80'
Savivaldybė Stadium, Šiauliai
Attendance: 2,400
Referee: Meir Levi (Israel)

15 July 2010
20:00
Utrecht Netherlands 4 – 0 Albania KF Tirana
Van Wolfswinkel  8', 26'
Asare  30'
Mertens  75'
Report
Stadion Galgenwaard, Utrecht
Attendance: 9,900
Referee: Stelios Trifonos (Cyprus)

15 July 2010
20:00
Brøndby Denmark 3 – 0 Liechtenstein Vaduz
Nilsson  51'
Jallow  80', 85'
Report
Brøndby Stadium, Copenhagen
Attendance: 7,966
Referee: Kristo Tohver (Estonia)

15 July 2010
20:00
Maccabi Tel Aviv Israel 2 – 0 Montenegro Mogren
Ziv  49'
Medunjanin  52'
Report

15 July 2010
20:00
Beşiktaş Turkey 3 – 0 Faroe Islands Víkingur Gøta
Kahveci  19', 65'
Nobre  90'
Report
BJK İnönü Stadium, Istanbul
Attendance: 16,803
Referee: Igor Egorov (Russia)

15 July 2010
20:00
Zrinjski Bosnia and Herzegovina 4 – 1 San Marino Tre Penne
Ivanković  1', 21' (pen.)
Sušić  33'
Zadro  38'
Report Pignieri  36'

15 July 2010
20:15
Sūduva Marijampolė Lithuania 0 – 2 Austria Rapid Wien
Report Hofmann  12'
Trimmel  81'
Sūduva Stadium, Marijampolė
Attendance: 1,900
Referee: Lars Christoffersen (Denmark)

15 July 2010
20:30
Videoton Hungary 1 – 1 Slovenia Maribor
Horváth  79' Report Mezga  30'
ETO Park, Győr31
Attendance: 3,850
Referee: Viktor Shvetsov (Ukraine)

15 July 2010
20:30
Besa Kavajë Albania 0 – 5 Greece Olympiacos
Report Óscar  19', 30'
Dudu  46'
Diogo  70', 82'
Qemal Stafa Stadium, Tirana32
Attendance: 5,000
Referee: Richard Liesveld (Netherlands)

15 July 2010
20:45
Motherwell Scotland 1 – 0 Iceland Breiðablik
Forbes  63' Report

15 July 2010
20:45
Marítimo Portugal 3 – 2 Republic of Ireland Sporting Fingal
Esteves  78'
Cherrad  85'
Tchô  90+5'
Report Crowe  33'
Fitzgerald  87'
Estádio da Madeira, Madeira33
Attendance: 1,961
Referee: Luc Wilmes (Luxembourg)

15 July 2010
20:45
Cliftonville Northern Ireland 1 – 0 Croatia Cibalia
Caldwell  82' Report

15 July 2010
20:45
Portadown Northern Ireland 1 – 2 Azerbaijan Qarabağ
Lecky  29' Report Ismayilov  67', 86'
Shamrock Park, Portadown
Attendance: 765
Referee: Oliver Drachta (Austria)

15 July 2010
21:00
Shamrock Rovers Republic of Ireland 1 – 1 Israel Bnei Yehuda
Bayly  90+1' Report Afek  26'
Tallaght Stadium, Dublin
Attendance: 4,850
Referee: Mauro Bergonzi (Italy)

15 July 2010
21:15
KR Reykjavík Iceland 0 – 3 Ukraine Karpaty Lviv
Report Guruli  46'
Tkachuk  51'
Batista  57'
KR-völlur, Reykjavík
Attendance: 848
Referee: Michael Lerjeus (Sweden)
Notes

Second leg

22 July 2010
15:00
Mika Armenia 0 – 0 Republic of Macedonia Rabotnički
Report

Rabotnički won 1–0 on aggregate.


22 July 2010
16:30
Teteks Republic of Macedonia 3 – 1 Latvia Ventspils
Hyseni  15'
Ristevski  34'
Gligorovski  54'
Report Bespalovs  81'
Philip II Arena, Skopje35
Attendance: 2,000
Referee: Harald Lechner (Austria)

Teteks won 3–1 on aggregate.


22 July 2010
17:00
Torpedo Zhodino Belarus 0 – 1 Serbia OFK Beograd
Report Kecojević  67'
Haradzki Stadium, Borisov36
Attendance: 3,100
Referee: Petteri Kari (Finland)

OFK Beograd won 3–2 on aggregate.


Zestafoni won 3–1 on aggregate.


22 July 2010
17:30
Mogren Montenegro 2 – 1 Israel Maccabi Tel Aviv
Gluščević  58' (pen.), 80' Report Medunjanin  7'

Maccabi Tel Aviv won 3–2 on aggregate.


22 July 2010
17:30
Spartak Zlatibor Voda Serbia 2 – 0 Luxembourg Differdange
Ubiparip  25'
Adamović  88'
Report
Karađorđe Stadium, Novi Sad38
Attendance: 1,500
Referee: Ceri Richards (Wales)

Spartak Zlatibor Voda won 5–3 on aggregate.


22 July 2010
18:00
Qarabağ Azerbaijan 1 – 1 Northern Ireland Portadown
Ismayilov  83' Report Braniff  71'
Tofiq Bahramov Stadium, Baku39
Attendance: 20,000
Referee: Tomasz Mikulski (Poland)

Qarabağ won 3–2 on aggregate.


22 July 2010
18:00
TPS Finland 1 – 2 Belgium Cercle Brugge
Johansson  39' (pen.) Report Reynaldo  51'
Van Eenoo  86'
Veritas Stadion, Turku
Attendance: 4,020
Referee: Bernhard Brugger (Austria)

2–2 on aggregate. Cercle Brugge won on away goals.


22 July 2010
18:00
Dnepr Mogilev Belarus 1 – 1 Norway Stabæk
Yurchenko  85' Report Gunnarsson  37'
Spartak Stadion, Mogilev
Attendance: 4,500
Referee: Richard Trutz (Slovakia)

3–3 on aggregate. Dnepr Mogilev won on away goals.


Austria Wien won 3–2 on aggregate.


22 July 2010
18:00
Jelgava Latvia 2 – 1 Norway Molde
Bormakovs  30'
Bogdaškins  45+1'
Report Fall  14'
Slokas Stadium, Jūrmala40
Attendance: 2,000
Referee: Thomas Vejlgaard (Denmark)

2–2 on aggregate. Molde won on away goals.


22 July 2010
18:00
Baník Ostrava Czech Republic 0 – 0 Georgia (country) WIT Georgia
Report
Bazaly, Ostrava
Attendance: 3,405
Referee: Boško Jovanetić (Serbia)

Baník Ostrava won 6–0 on aggregate.


22 July 2010
18:00
Sillamäe Kalev Estonia 0 – 5 Belarus Dinamo Minsk
Report Drahun  2'
Sazankow  17'
Chukhley  19', 65'
Rekish  46'
A. Le Coq Arena, Tallinn41
Attendance: 264
Referee: Ovidiu Alin Hațegan (Romania)

Dinamo Minsk won 10–1 on aggregate.


22 July 2010
18:15
Karpaty Lviv Ukraine 3 – 2 Iceland KR Reykjavík
Zenjov  2'
Fedetskiy  25'
Baranets  69'
Report Finnbogason  61', 65'
Ukraina Stadium, Lviv
Attendance: 13,200
Referee: Mihaly Fabian (Hungary)

Karpaty Lviv won 6–2 on aggregate.


22 July 2010
18:30
Dacia Moldova 0 – 2 Sweden Kalmar FF
Report Israelsson  12'
Daniel Sobralense  88'
Zimbru Stadium, Chişinău42
Attendance: 6,000
Referee: Pawel Gil (Poland)

Kalmar FF won 2–0 on aggregate.


22 July 2010
18:30
UE Sant Julià Andorra Abandoned21 Finland MYPA
Report Votinov  30'
Estadi Comunal d'Andorra la Vella, Andorra la Vella
Attendance: 350
Referee: Mark Steven Whitby (Wales)

Replay:

23 July 2010
18:30
UE Sant Julià Andorra 0 – 5 Finland MYPA
Report Votinov  6', 13', 64'
Kurittu  49'
Okkonen  61'
Estadi Comunal d'Andorra la Vella, Andorra la Vella
Attendance: 60
Referee: Mark Steven Whitby (Wales)

MYPA won 8–0 on aggregate.


22 July 2010
18:45
Dinamo Tbilisi Georgia (country) 2 – 1 Sweden Gefle
Vatsadze  30'
Pirtskhalava  82'
Report Orlov  90+1'
Boris Paichadze Stadium, Tbilisi
Attendance: 2,500
Referee: Nikolay Yordanov (Bulgaria)

Dinamo Tbilisi won 4–2 on aggregate.


22 July 2010
19:00
Randers Denmark 1 – 1 Slovenia Gorica
Cramer  42' Report Žigon  79'
Essex Park Randers, Randers
Attendance: 2,171
Referee: Alan Muir (Scotland)

Randers won 4–1 on aggregate.


22 July 2010
19:00
Iskra-Stal Moldova 0 – 1 Sweden Elfsborg
Report Ishizaki  60'

Elfsborg won 3–1 on aggregate.


22 July 2010
19:00
APOEL Cyprus 3 – 1 Lithuania Tauras Tauragė
Solari  18', 86' (pen.)
Tričkovski  80'
Report Irha  48'
GSP Stadium, Nicosia
Attendance: 9,632
Referee: Alexander Gvardis (Russia)

APOEL won 6–1 on aggregate.


22 July 2010
19:30
KF Tirana Albania 1 – 1 Netherlands Utrecht
Lila  11' Report Van Wolfswinkel  3'

Utrecht won 5–1 on aggregate.


Shamrock Rovers won 2–1 on aggregate.


22 July 2010
19:45
Dinamo București Romania 5 – 1 Moldova Olimpia
Orlovski  4' (o.g.)
Cristea  32'
N'Doye  45'
Munteanu  59'
Torje  63' (pen.)
Report Adaramola  90'
Stadionul Dinamo, Bucharest
Attendance: 4,367
Referee: Antonio Damato (Italy)

Dinamo București won 7–1 on aggregate.


22 July 2010
20:00
Šibenik Croatia 0 – 3 (a.e.t.) Cyprus Anorthosis
Report Laban  16'
Cristóvão  25'
Okkas  96'
Stadion Poljud, Split45
Attendance: 2,850
Referee: Pol van Boekel (Netherlands)

Anorthosis won 3–2 on aggregate.


22 July 2010
20:00
Wisła Kraków Poland 5 – 0 Lithuania Šiauliai
Pi. Brożek  23'
Żurawski  48'
Díaz  62'
Pa. Brożek  67'
Boguski  90'
Report
Suche Stawy, Kraków
Attendance: 5,500
Referee: João Ferreira (Portugal)

Wisła won 7–0 on aggregate.


22 July 2010
20:00
Vaduz Liechtenstein 0 – 0 Denmark Brøndby
Report
Rheinpark Stadion, Vaduz
Attendance: 1,984
Referee: Mario Vlk (Slovakia)

Brøndby won 3–0 on aggregate.


22 July 2010
20:00
Dundalk Republic of Ireland 0 – 2 Bulgaria Levski Sofia
Report Dembélé  4', 33'
Oriel Park, Dundalk
Attendance: 1,000
Referee: Fırat Aydınus (Turkey)

Levski Sofia won 8–0 on aggregate.


22 July 2010
20:00
Víkingur Gøta Faroe Islands 0 – 4 Turkey Beşiktaş
Report Dağ  4'
Kahveci  10'
Bobô  32', 44'

Beşiktaş won 7–0 on aggregate.


22 July 2010
20:00
Ruch Chorzów Poland 0 – 0 Malta Valletta
Report
Stadion Miejski, Chorzów
Attendance: 6,500
Referee: Andrea De Marco (Italy)

1–1 on aggregate. Ruch won on away goals.


22 July 2010
20:30
Rapid Wien Austria 4 – 2 Lithuania Sūduva Marijampolė
Jelavić  20', 90'
Gartler  86', 89'
Report Grigaitis  70'
Beniušis  85'
Gerhard Hanappi Stadium, Wien
Attendance: 11,800
Referee: Ante Vučemilović-Šimunović Jr. (Croatia)

Rapid Wien won 6–2 on aggregate.


22 July 2010
20:30
Maribor Slovenia 2 – 0 Hungary Videoton
Volaš  39', 80' Report
Ljudski vrt, Maribor
Attendance: 6,700
Referee: Euan Norris (Scotland)

Maribor won 3–1 on aggregate.


22 July 2010
20:30
Bangor City Wales 2 – 1 Finland Honka
Morley  85'
Jones  90+1'
Report Koskinen  21'
Racecourse Ground, Wrexham47
Attendance: 954
Referee: Arman Amirkhanyan (Armenia)

Bangor City won 3–2 on aggregate.


22 July 2010
20:30
Győri ETO Hungary 2 – 0 Kazakhstan Atyrau
Aleksidze  47'
Nicorec  52'
Report
ETO Park, Győr
Attendance: 3,300
Referee: Sokol Jareci (Albania)

Győri ETO won 5–0 on aggregate.


22 July 2010
20:30
Tre Penne San Marino 2 – 9 Bosnia and Herzegovina Zrinjski
Palazzi  28', 81' Report Selimović  3', 27'
Sušić  7'
Žižović  10', 55' (pen.)
Zadro  52', 65'
Pehar  69'
Šunjić  87'
Stadio Olimpico, Serravalle
Attendance: 571
Referee: David Mckeon (Ireland)

Zrinjski won 13–3 on aggregate.


22 July 2010
20:30
Olympiacos Greece 6 – 1 Albania Besa Kavajë
Dudu  46', 79'
Derbyshire  53'
Maresca  75', 90'
Fetfatzidis  88'
Report Lazarevski  48'

Olympiacos won 11–1 on aggregate.


Lausanne-Sport won 2–1 on aggregate.


22 July 2010
20:45
Sporting Fingal Republic of Ireland 2 – 3 Portugal Marítimo
Zayed  81', 89' Report Alonso  20' (pen.)
Marquinho  67'
Kanu  86'
Dalymount Park, Dublin48
Attendance: 2,150
Referee: Marco Borg (Malta)

Marítimo won 6–4 on aggregate.


22 July 2010
20:45
Cibalia Croatia 0 – 0 Northern Ireland Cliftonville
Report

Cliftonville won 1–0 on aggregate.


22 July 2010
21:00
Budućnost Podgorica Montenegro 1 – 2 Azerbaijan Baku
Brnović  64' Report Šolić  28'
Jabá  42'
Stadion Pod Goricom, Podgorica
Attendance: 3,200
Referee: Dimitrios Kalopoulos (Greece)

Budućnost Podgorica won 4–2 on aggregate.


22 July 2010
21:15
Breiðablik Iceland 0 – 1 Scotland Motherwell
Report Murphy  42'
Kópavogsvöllur, Kópavogur
Attendance: 1,700
Referee: Carlos Xistra (Portugal)

Motherwell won 2–0 on aggregate.

Notes

Third qualifying round

Seeding

Group 1 Group 2 Group 3 Group 4
Seeded Unseeded Seeded Unseeded Seeded Unseeded Seeded Unseeded

England Liverpool
Denmark Odense
Austria Rapid Wien
Portugal Marítimo
Czech Republic Ostrava

Belarus Dnepr Mogilev*
Bulgaria Beroe Stara Zagora
Republic of Macedonia Rabotnicki
Wales Bangor City*
Bosnia and Herzegovina Zrinjski

Italy Juventus
Bulgaria CSKA Sofia
Romania Timișoara
Ukraine Karpaty Lviv
Sweden Elfsborg

Republic of Ireland Shamrock Rovers*
Republic of Macedonia Teteks*
Georgia (country) Zestaponi*
Finland MYPA
Northern Ireland Cliftonville*

Portugal Sporting CP
Austria Austria Wien
Serbia Red Star Belgrade
Belgium Genk
Scotland Hibernian

Denmark Nordsjælland
Slovakia Slovan Bratislava
Finland Inter Turku
Slovenia Maribor
Poland Ruch Chorzów

Greece Olympiacos
Turkey Beşiktaş
Cyprus Anorthosis
Poland Wisla Kraków
Austria Sturm Graz

Belgium Cercle Brugge
Czech Republic Viktoria Plzeň
Israel Maccabi Tel Aviv
Georgia (country) Dinamo Tbilisi*
Azerbaijan Qarabağ

Group 5 Group 6 Group 7  
Seeded Unseeded Seeded Unseeded Seeded Unseeded

Germany Stuttgart
Israel Maccabi Haifa
Denmark Brøndby
Russia Sibir Novosibirsk
Netherlands Utrecht

Switzerland Luzern
Norway Molde
Cyprus Apollon
Belarus Dinamo Minsk
Montenegro Budućnost Podgorica*

Netherlands AZ
Romania Dinamo București
Ukraine Dnipro Dnipropetrovsk
France Montpellier
Denmark Randers

Switzerland Lausanne-Sport
Sweden IFK Göteborg
Croatia Hajduk Split
Serbia Spartak Zlatibor Voda
Hungary Győri ETO

Turkey Galatasaray
Bulgaria Levski Sofia
Greece Aris
Cyprus APOEL
Scotland Motherwell

Sweden Kalmar FF
Czech Republic Jablonec
Norway Aalesund
Serbia OFK Beograd
Poland Jagiellonia Białystok

*Unseeded teams from the second qualifying round that qualified for the third qualifying round, effectively taking the coefficient and seeding of their second qualifying round opponents in this draw.

Matches

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Odense Denmark 53 Bosnia and Herzegovina Zrinjski 53 00
Dnepr Mogilev Belarus 31 Czech Republic Baník Ostrava 10 21
Rabotnički Republic of Macedonia 0449 England Liverpool 02 02
Marítimo Portugal 103 Wales Bangor City 82 21
Beroe Stara Zagora Bulgaria 14 Austria Rapid Wien 11 03
MYPA Finland 4549 Romania Timișoara 12 33
CSKA Sofia Bulgaria 51 Northern Ireland Cliftonville 30 21
Karpaty Lviv Ukraine 20 Georgia (country) Zestafoni 10 10
Shamrock Rovers Republic of Ireland 03 Italy Juventus 02 01
Elfsborg Sweden 71 Republic of Macedonia Teteks 50 21
Nordsjælland Denmark 13 Portugal Sporting CP 01 12
Maribor Slovenia 62 Scotland Hibernian 30 32
Red Star Belgrade Serbia 23 Slovakia Slovan Bratislava 12 11
Inter Turku Finland 38 Belgium Genk 15 23
Ruch Chorzów Poland 16 Austria Austria Wien 13 03
Viktoria Plzeň Czech Republic 14 Turkey Beşiktaş 11 03
Olympiacos Greece 22 (a) Israel Maccabi Tel Aviv 21 01
Wisła Kraków Poland 24 Azerbaijan Qarabağ 01 23
Sturm Graz Austria 31 Georgia (country) Dinamo Tbilisi 20 11
Cercle Brugge Belgium 2349 Cyprus Anorthosis 10 13
Budućnost Podgorica Montenegro 13 Denmark Brøndby 12 01
Molde Norway 45 Germany Stuttgart 23 22
Maccabi Haifa Israel 23 Belarus Dinamo Minsk 10 13
Utrecht Netherlands 41 Switzerland Luzern 10 31
Sibir Novosibirsk Russia 22 (a) Cyprus Apollon 1–0 12
Randers Denmark 34 Switzerland Lausanne-Sport 23 11
Dinamo București Romania 34 Croatia Hajduk Split 31 03
AZ Netherlands 21 Sweden IFK Göteborg 20 01
Spartak Zlatibor Voda Serbia 23 Ukraine Dnipro Dnipropetrovsk 21 02
Győri ETO Hungary 11 (4–3 p) France Montpellier 01 10 (aet)
Aalesund Norway 14 Scotland Motherwell 11 03
Kalmar FF Sweden 36 Bulgaria Levski Sofia 11 25
Galatasaray Turkey 73 Serbia OFK Beograd 22 51
Jagiellonia Białystok Poland 34 Greece Aris 12 22
APOEL Cyprus 41 Czech Republic Jablonec 10 31
Notes

* Note 49: Order of legs reversed after original draw

First leg





29 July 2010
18:00
Beroe Stara Zagora Bulgaria 1 1 Austria Rapid Wien
Zlatinov  85' Report Hofmann  45+1' (pen.)
Georgi Asparuhov Stadium, Sofia52
Attendance: 6,500
Referee: Hubert Siejewicz (Poland)

29 July 2010
18:00
MYPA Finland 1 2 Romania Timișoara
Ricketts  50' Report Tameş  34'
Axente  74'
Saviniemi, Anjalankoski
Attendance: 1,310
Referee: David Mckeon (Ireland)

29 July 2010
18:00
Inter Turku Finland 1 5 Belgium Genk
Grot  53' Report De Bruyne  16'
Ogunjimi  43'
Barda  60'
Vossen  77', 85'

29 July 2010
18:00
Ruch Chorzów Poland 1 3 Austria Austria Wien
Pulkowski  4' Report Linz  8'
Hlinka  43'
Jun  73'

29 July 2010
18:15
Karpaty Lviv Ukraine 1 0 Georgia (country) Zestafoni
Khudobyak  6' Report
Ukraina Stadium, Lviv
Attendance: 12,100
Referee: Lars Chritoffersen (Denmark)

29 July 2010
18:30
Elfsborg Sweden 5 0 Republic of Macedonia Teteks
Ishizaki  29'
Svensson  50'
Avdić  57'
Nordmark  66'
Keene  77'
Report
Borås Arena, Borås
Attendance: 2,470
Referee: Stanislav Todorov (Bulgaria)

29 July 2010
18:30
Molde Norway 2 3 Germany Stuttgart
Moström  65'
Hoseth  76'
Report Rudy  27'
Kuzmanović  74'
Harnik  82'
Aker Stadion, Molde
Attendance: 3,270
Referee: Bas Nijhuis (Netherlands)

29 July 2010
18:45
Utrecht Netherlands 1 0 Switzerland Luzern
Mertens  35' Report
Stadion Galgenwaard, Utrecht
Attendance: 12,100
Referee: Peter Rasmussen (Denmark)

29 July 2010
19:00
Randers Denmark 2 3 Switzerland Lausanne-Sport
Movsisyan  7', 81' Report Steuble  41'
Silvio  62' (pen.), 84'
Essex Park Randers, Randers
Attendance: 2,751
Referee: Ovidiu Alin Hațegan (Romania)

29 July 2010
19:00
Aalesund Norway 1 1 Scotland Motherwell
Mathisen  90+3' (pen.) Report Murphy  48'
Color Line Stadion, Ålesund
Attendance: 8,450
Referee: Albert Toussaint (Luxembourg)

29 July 2010
19:00
APOEL Cyprus 1 0 Czech Republic Jablonec
Solari  55' Report
GSP Stadium, Nicosia
Attendance: 13,978
Referee: Simon Lee Evans (Wales)

29 July 2010
19:10
Odense Denmark 5 3 Bosnia and Herzegovina Zrinjski
Gíslason  16'
Absalonsen  23'
Utaka  31', 60'
Andreasen  37'
Report Zadro  15', 71'
Žižović  65' (pen.)
TRE-FOR Park, Odense
Attendance: 4,302
Referee: Euan Norris (Scotland)

29 July 2010
19:30
Kalmar FF Sweden 1 1 Bulgaria Levski Sofia
Dauda  83' Report Joãozinho  28'
Fredriksskans, Kalmar
Attendance: 2,489
Referee: Boško Jovanetić (Serbia)


29 July 2010
20:00
Wisła Kraków Poland 0 1 Azerbaijan Qarabağ
Report Nadirov  69'
Suche Stawy, Kraków
Attendance: 4,200
Referee: Tom Harald Hagen (Norway)

29 July 2010
20:00
Cercle Brugge Belgium 1 0 Cyprus Anorthosis
Foley  68' Report

29 July 2010
20:00
Dinamo București Romania 3 1 Croatia Hajduk Split
Cristea  6' (pen.)
Garat  40'
Koné  70'
Report Tomasov  64'
Stadionul Dinamo, Bucharest
Attendance: 7,816
Referee: Lee Probert (England)

29 July 2010
20:00
Galatasaray Turkey 2 2 Serbia OFK Beograd
Turan  26', 76' Report Krstić  80'
Injac  86'

29 July 2010
20:30
Nordsjælland Denmark 0 1 Portugal Sporting CP
Report Vukčević  24'
Farum Park, Farum
Attendance: 4,822
Referee: Stanislav Sukhina (Russia)

29 July 2010
20:30
Maribor Slovenia 3 0 Scotland Hibernian
Iličić  31', 51'
Tavares  60'
Report
Ljudski vrt, Maribor
Attendance: 9,000
Referee: Martin Ingvarsson (Sweden)


29 July 2010
20:30
Viktoria Plzeň Czech Republic 1 1 Turkey Beşiktaş
Limberský  28' Report Delgado  44' (pen.)
Generali Arena, Prague53
Attendance: 5,875
Referee: Carlos Clos Gómez (Spain)


29 July 2010
20:30
Sturm Graz Austria 2 0 Georgia (country) Dinamo Tbilisi
Feldhofer  49'
Kienast  59'
Report
UPC-Arena, Graz
Attendance: 4,700
Referee: Hannes Kaasik (Estonia)

29 July 2010
20:30
Győri ETO Hungary 0 1 France Montpellier
Report Giroud  32'
ETO Park, Győr
Attendance: 7,000
Referee: Marcin Borski (Poland)

29 July 2010
20:45
Marítimo Portugal 8 2 Wales Bangor City
Tchô  33', 79'
Danilo  38', 75'
Baba  51', 78'
Kanu  80'
Fidélis  90+1'
Report Ward  73'
Jebb  90+4'

29 July 2010
20:45
Shamrock Rovers Republic of Ireland 0 2 Italy Juventus
Report Amauri  3', 75'

29 July 2010
20:45
AZ Netherlands 2 0 Sweden IFK Göteborg
Klavan  52'
Guðmundsson  55'
Report
AZ Stadion, Alkmaar
Attendance: 11,563
Referee: Fernando Teixeira Vitienes (Spain)

29 July 2010
20:45
Jagiellonia Białystok Poland 1 2 Greece Aris
Grzyb  24' Report Calvo  4' (pen.), 8'
Stadion Miejski, Białystok
Attendance: 5,120
Referee: Espen Berntsen (Norway)

29 July 2010
20:45
Rabotnički Republic of Macedonia 0 2 England Liverpool
Report N'Gog  17', 59'
Philip II Arena, Skopje
Attendance: 18,000
Referee: Antonio Damato (Italy)

29 July 2010
21:00
Budućnost Podgorica Montenegro 1 2 Denmark Brøndby
Bećiraj  90+3' Report Adamović  73' (o.g.)
Jensen  87'
Stadion Pod Goricom, Podgorica
Attendance: 4,200
Referee: Richard Liesveld (Netherlands)
Notes

Second leg

3 August 2010
18:00
Rapid Wien Austria 3 0 Bulgaria Beroe Stara Zagora
Jelavić  5', 60'
Katzer  71'
Report

Rapid Wien won 4–1 on aggregate.


5 August 2010
17:00
Teteks Republic of Macedonia 1 2 Sweden Elfsborg
Stojanovski  31' Report Kurbegović  43'
Jawo  56'
Philip II Arena, Skopje55
Attendance: 700
Referee: Marco Borg (Malta)

Elfsborg won 7–1 on aggregate.


5 August 2010
17:00
OFK Beograd Serbia 1 5 Turkey Galatasaray
Nikolić  32' Report Sarp  12'
Kewell  22', 57' (pen.)
Turan  71'
Batdal  81'

Galatasaray won 7–3 on aggregate.


5 August 2010
18:00
Baník Ostrava Czech Republic 1 2 Belarus Dnepr Mogilev
Řezník  26' Report Yurchenko  24' (pen.)
Zyankovich  70'
Bazaly, Ostrava
Attendance: 4,800
Referee: Leontios Trattou (Cyprus)

Dnepr Mogilev won 3–1 on aggregate.


5 August 2010
18:00
Zestafoni Georgia (country) 0 162 Ukraine Karpaty Lviv
Report Kozhanov  90+1'

Karpaty Lviv won 2–0 on aggregate.


5 August 2010
18:00
Qarabağ Azerbaijan 3 2 Poland Wisła Kraków
Ismayilov  28'
Aliyev  33'
Sadiqov  35'
Report Pa. Brożek  56'
Boguski  88'

Qarabağ won 4–2 on aggregate.


5 August 2010
18:00
Dinamo Minsk Belarus 3 1 Israel Maccabi Haifa
Strakhanovich  35'
Putsila  54', 90'
Report Dvalishvili  27'
Dinamo Stadium, Minsk
Attendance: 5,000
Referee: Hervé Piccirillo (France)

Dinamo Minsk won 3–2 on aggregate.


5 August 2010
18:30
Dinamo Tbilisi Georgia (country) 1 1 Austria Sturm Graz
Robertinho  11' Report Muratović  40' (pen.)
Boris Paichadze Stadium, Tbilisi
Attendance: 5,000
Referee: Milorad Mažic (Serbia)

Sturm Graz won 3–1 on aggregate.


5 August 2010
19:00
Anorthosis Cyprus 3 1 Belgium Cercle Brugge
Cafú  45+1', 60', 87' Report Owusu  78'

Anorthosis won 3–2 on aggregate.


5 August 2010
19:00
Apollon Cyprus 2 1 Russia Sibir Novosibirsk
Semedo  12'
Núñez  71'
Report Shevchenko  63'
Tsirion Stadium, Limassol
Attendance: 6,000
Referee: Zsolt Szabo (Hungary)

2–2 on aggregate. Sibir Novosibirsk won on away goals.


5 August 2010
19:00
IFK Göteborg Sweden 1 0 Netherlands AZ
Selaković  67' Report

AZ won 2–1 on aggregate.


Dnipro Dnipropetrovsk won 3–2 on aggregate.


5 August 2010
19:30
Timișoara Romania 3 3 Finland MYPA
Axente  53'
Zicu  80'
Čišovský  90+2'
Report Äijälä  18'
Ricketts  20', 25'

Timișoara won 5–4 on aggregate.


Brøndby won 3–1 on aggregate.


5 August 2010
19:30
Lausanne-Sport Switzerland 1 1 Denmark Randers
Rodrigo  68' Report Movsisyan  49'
Stade Olympique de la Pontaise, Lausanne
Attendance: 8,150
Referee: Alan Black (Northern Ireland)

Lausanne-Sport won 4–3 on aggregate.


5 August 2010
19:45
Luzern Switzerland 1 3 Netherlands Utrecht
Pacar  53' Report Asare  13'
Van Wolfswinkel  22'
Silberbauer  28'
Letzigrund, Zürich57
Attendance: 7,100
Referee: Aleksei Kulbakov (Belarus)

Utrecht won 4–1 on aggregate.


5 August 2010
19:45
Levski Sofia Bulgaria 5 2 Sweden Kalmar FF
Dembélé  12', 70'
Mladenov  33'
Isa  90+1', 90+2'
Report Johansson  82'
Israelsson  84'

Levski Sofia won 6–3 on aggregate.


5 August 2010
19:45
Aris Greece 2 2 Poland Jagiellonia Białystok
Cesarec  19', 75' (pen.) Report Burkhardt  25', 66'

Aris won 4–3 on aggregate.


5 August 2010
20:00
Genk Belgium 3 2 Finland Inter Turku
Ogunjimi  24'
Tőzsér  80' (pen.)
Huysegems  85'
Report Antunez  35', 90'
Cristal Arena, Genk
Attendance: 15,407
Referee: Fırat Aydınus (Turkey)

Genk won 8–3 on aggregate.


Beşiktaş won 4–1 on aggregate.


5 August 2010
20:00
Maccabi Tel Aviv Israel 1 0 Greece Olympiacos
Colautti  42' Report
Bloomfield Stadium, Tel Aviv
Attendance: 12,421
Referee: Luca Banti (Italy)

2–2 on aggregate. Maccabi Tel Aviv won on away goals.


5 August 2010
20:00
Jablonec Czech Republic 1 3 Cyprus APOEL
Pavlík  33' Report Paulo Jorge  24'
Charalambidis  28'
Solari  37'

APOEL won 41 on aggregate.


5 August 2010
20:30
Bangor City Wales 1 2 Portugal Marítimo
Bull  9' Report Adilson  48'
Marquinho  58'
Racecourse Ground, Wrexham58
Attendance: 556
Referee: Mihaly Fabian (Hungary)

Marítimo won 103 on aggregate.


Slovan Bratislava won 32 on aggregate.


5 August 2010
20:30
Austria Wien Austria 3 0 Poland Ruch Chorzów
Klein  4' (pen.)
Baumgartlinger  10', 21'
Report

Austria Wien won 61 on aggregate.


5 August 2010
20:30
Stuttgart Germany 2 2 Norway Molde
Pogrebnyak  55'
Gebhart  90+3'
Report Johansson  41'
Rindarøy  49'
Mercedes-Benz Arena, Stuttgart
Attendance: 11,500
Referee: Mauro Bergonzi (Italy)

Stuttgart won 54 on aggregate.


5 August 2010
20:30
Hajduk Split Croatia 3 0 Romania Dinamo București
Vukušić  12'
Brkljača  23'
Tomasov  38'
Report
Gradski Stadion, Split
Attendance: 25,000
Referee: Carlos Xistra (Portugal)

Hajduk Split won 4–3 on aggregate.


5 August 2010
20:45
Liverpool England 2 0 Republic of Macedonia Rabotnički
N'Gog  22'
Gerrard  40' (pen.)
Report
Anfield, Liverpool
Attendance: 31,202
Referee: Peter Sippel (Germany)

Liverpool won 40 on aggregate.


5 August 2010
20:45
Cliftonville Northern Ireland 1 2 Bulgaria CSKA Sofia
Boyce  42' Report Kostadinov  85'
Marquinhos  88'

CSKA Sofia won 51 on aggregate.


5 August 2010
20:45
Juventus Italy 1 0 Republic of Ireland Shamrock Rovers
Del Piero  74' Report
Stadio Alberto Braglia, Modena61
Attendance: 17,579
Referee: Georgios Daloukas (Greece)

Juventus won 30 on aggregate.


5 August 2010
20:45
Hibernian Scotland 2 3 Slovenia Maribor
De Graaf  54', 89' Report Tavares  20', 73'
Mezga  67' (pen)
Easter Road, Edinburgh
Attendance: 13,500
Referee: Clément Turpin (France)

Maribor won 62 on aggregate.


11 on aggregate. Győri ETO won 43 on penalties.


5 August 2010
20:45
Motherwell Scotland 3 0 Norway Aalesund
Murphy  3'
Sutton  13'
Page  89'
Report
Fir Park, Motherwell
Attendance: 7,721
Referee: Richard Trutz (Slovakia)

Motherwell won 41 on aggregate.


5 August 2010
21:00
Zrinjski Bosnia and Herzegovina 0 0 Denmark Odense
Report

Odense won 53 on aggregate.


5 August 2010
21:30
Sporting CP Portugal 2 1 Denmark Nordsjælland
Postiga  24'
Maniche  90+2'
Report Lawan  79'

Sporting won 31 on aggregate.

Notes